Jezírka Betonová

Princip: jezírko vyhotovené z betonové mazaniny
Výroba: důkladná teoretická příprava, kvalitní nakreslený plán, začlenění všech elektro káblů a rour na dopravu vody pod budoucím jezírkem do plánu. Kvalitně vykopanou díru v rosteném materiálu je nutno zhutnit cementovým mlékem s jemným pískem. Nanesenou I. vrstvu betonu + vložené armovací železné dráty dobře uplácáme. II. vrstva je dorovnávací (2 – 5 cm) a zároveň tvarovací na detaily. III. vrstvu začistíme filcem. Matný povrch lépe slouží v přírodě. Hotové dílo pokryjte starým textilem a kropte do vyzrání.Napuštění vody (po 5 – 10 dnech) + celé dílo zdokumentujte, dobře oslavte a nezapomeňte pár fotek vložit do naší fotodokumentace.
 

Varování: tento druh jezírka nikdy nesmíte na zimu vypustit. Okolní tlaky směrem dovnitř vedou k borcení a praskání betonu. Pouze větší jezírka. U kaluží takové nebezpečí není tak markantní. Obr. č. 20

 


Obr. č. 20 – betonová skořepina

 


Opravy: dodatečné úpravy jsou dosti pracné a málokdy 100% úspěšné na průsak vody. V zimním období se projeví tlak ledu do kolmějších břehů a tím i možné popraskání betonu. Oprava v jarním teplejším termínu, po vypuštění části vody. Vyschnutí a nanesení vhodného těsnícího lepidla či tmelu. Doporučuji spíš tekoucí, které bezpečně pronikne do vzniklých spár. Při povrchovém začištění použijte štěteček.
 

Údržba: řasa a nečistoty se dají odstranit kartáčem nebo tlakovým přístrojem. Do chemického ošetření se netlačte. Radši trpělivě kmitejte kartáčem, až povrch dostane původní podobu.
 

Životnost: je určena trvanlivostí materiálu a pečlivostí řemeslného provedení . Dá se říci, že 20 let není problém. Jen ta pracnost proložená cenou ….. Ale i takové jezírko má své nezaměnitelné kouzlo.
- Cena: kalkulaci na cenu nedovedu odhadnout. Vzhledem k hodinové taxe pracovníka a jeho pečlivosti mě napadá pouze varianta samozhotovení.

Závěr: údržba vody, osazení jezírka rostlinami, složení výsadby v pobřežních zónách je totožné s ostatními jezírky. Po napuštění dejte čas vodě, aby zreagovala s povrchem betonu. Sadbové koše proto vkládejte až po tomto procesu.

 

Vyhledávání

Kontakt

Rojal - Jezírka Kostelec Okrajová 477 Zlín-Kostelec 76314 Mapu najdete v sekci O nás 736 759 280