Jezírka čistě přírodní

Princip: popis jezíka je následující.Koupací část je propojená se zónou regenerační jako celek. Jednokomorové. Při 100% rozdělení se jedná o vícekomorové koupací jezírko. V těchto vodních dílech čistotu zabezpečují mikroorganismy, soustředěné v části regenerační, při kořenovém systému rostlin. Obr. č. 23

 


Obr. č. 23 - plovoucí zábrana

 Konstrukce: Celé budoucí jezírko je vyloženo Geo – textilem + speciální fólií svařenou přímo na požadovaném místě. Přesah na okraj nechejte zatím volný a větší (30 cm). Pod navážející kamínky opět vložte Geo–textil. Velké kameny podložte zbytky fólie. Rostliny sázejte těsně před napuštěním vodou. Nádoby s rostlinami zatižte velkými kameny a rozmístěte na požadované místo. Posuzujte nárust rostlin. Nižší dopředu, vyšší spíš na odclonění nežádoucích pohledů za plotem a kvetoucí pro pohled na atraktivní místo,(kosatec.puškvorec, blatouch).

Důležité: před vlastním položením fólie udělejte sondáž, zdali v místě budoucího jezírka není příliš vysoká spodní voda. Co dovede, je černou můrou většiny majitelů a zhotovovatelů. Odvedení této vody mimo dosah neodkládejte.

Tvar: podle přiložených malůvek se dá říci, že tvar vyhovuje každému podle vkusu a přání. Jen poznamenám, že pokud chceme více plavat, tak preferujme spíš podlouhlejší hladinu. Okolní regenerační zónu přizpůsobte okolním možnostem. Obr. č. 24

 

 

Obr. č. 24 – tvary koupacích zón

 


Fólie + náklady:
tloušťka 1 mm ANTR. 285,- (G- textil,fólie,práce,zálivka)
tloušťka 1,5 mm ANTR. 375,- (G- textil,fólie,práce,zálivka)
G – textil 300g/m2 38,- /m2 - barva černá
svařování fólie 190,- / hod.
ostatní práce 160,- / hod.
auto 5,- / km
auto + vozík 7,- / km
- Barva fólie : antracit + UV faktor
- Pomůcka : oddělení koupací části od ostatní se provádí plovoucími přepážkami pro zamezení destruktivní činnosti vln na osádku rostlin.

 

 

 


Obr. č. 25 – plovoucí vlnolam

 


Rozdělení úrovní míst na stání pod hladinou : po čase v jezírku začne být fólie kluzká. Zjistíme to při plavání. Noha hledá oporu pro odpočinek těla a na kluzkém šikmém břehu ji nemá. Proto se utvářejí v hloubce 40 a 120 cm pod hladinou vody kolem dokola nášlapné terásky k odpočinku. Děti na nižšších sednou, poskotačí, nešlapou do osázených zón a pak plavou zpátky. Také vode je zde teplejší. Zkrátka odpočinkové místečko.

 

 

 

 

 

 

 

 

Obr. č. 26 – sedací místo + úrovně na stání

 Technika: pro lepší odbourání nečistot zajistěte cirkulaci vody. Čerpání vody provádějte mimo zhotovené dílo. Různé hadice, káble, čerpadla vždy překáží a nejsou vzhledné. Podle přiloženého plánku máte možnost zajistit potřebné a ještě očím ukryté. Vše schované pod molem má svou logiku. Jenže poslouchat chod čerpadla při odpočinku na molu není zase nic moc růžového. Dá se vypnout. Rozvody svedené rourami na odlehlejší místo do čerpací šachty řeší vše potřebné. Také čerpadlo máte více v dosahu . Při občasném zanesení řasou jistě oceníte takto zvolenou variantu.Obr. č. 27

 

Obr. č. 27 – cirkulace vody přes čistící zónu

 

 

 

Schody: skočit do vody není problém. Vylézt ? K tomu účelu budujeme schůdky, buď dřevěné končící na mole anebo pevné schody tvarované ve břehu . Jen tak v hlíně vyztužené deskami a nebo betonové. Neprovádí se až na dno, jelikož do takové hlouky nikoho vztlak vody nepustí.

Molo: skoro nedílná součást každého jezírka. Na zhotovení použijte kvalitní dřevo. Vyplatí se. Nebudete tak často nuceni zušlechťovat jeho povrch. Exotické dřevo nezklame. Cena Vás zřejmě posadí, ale výsledek stojí za to. Také z tohoto důvodu nebudete dělat přistávací dráhu, ale jen opravdu užitný kousek krásy. Kreslená pomůcka na kotvení mola ve vodní části přijde vhod. Fólie obepíná stojatou část až nad hladinu a je zajištěna stahovací spojkou z nerezu. Spodní límec je na fólii navařen. Obr. č. 28

 

Obr. č. 28 – ukotvení mola (sucho + voda)

 


Kameny: vkládání kamenů do částí jezírek má svou logiku. Jak estetickou, tak i pracovní (opora pro kořenový systém, úschova nečistot). Jenže ne každý kámen je vhodný. Žulové valouny – jen klasika. Kde u nás je běžný jejich výskyt ? Pískovec – příliš nasákavý a tím pádem drolivý. Proto menší lest nám většinou pomůže z problémů. Při stavbě suché zídky, jež vystupuje z vody, používáme do základu nerozpustný kámen. Rozložení - dole ANDEZIT a nad hladinou pohledový PÍSKOVEC. Jedno z řešení na zachování lokálního kamene v kompozici. Vzhledem a barvou se pěkně doplňují.

Rostliny: sázejte s rozvahou na množství. Pokud Vás čas netlačí a ošetření výsadby bude spíš hraní, pak sázejte podle chuti. Nízké anebo splývající dopředu (lekníny), následují střední velikosti (Orobinec menší). Přechod do okolní suché zóny doplňte o trvalky a nízké, neopadavé dřev.
- Doporučení : - Picea glauca“Alberta Globe“ - kulovitý
- Picea glauca“Conica“ - kónický
- Pinus mugo“Mops“ - zakrslá
- Jun. sab.“Tamariscifolia“ - polehavý
- Jun. hor.“Wiltonii“ - plazivý

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Rojal - Jezírka Kostelec Okrajová 477 Zlín-Kostelec 76314 Mapu najdete v sekci O nás 736 759 280