Průtoková kořenová čistička s přepážkama - „Koč. s přepážkama.“ :

Princip práce: průtok špinavé vody přes navrstvené kamenivo různé zrnitosti, zachycení hrubých podílů v rozdílných částech čističky. Díky vestavěným přepážkám je průtok aktivnější nahoru a dolů. Tím pádem se dostává více vody do aerobní zóny, kde je propírán kořeny + 02. Tyto umělé přepážky jsou náhradou nepropustných míst v přírodě (jíl,skála). Určitě mají svou nezaměnitelnou funkci. Prodlužují tok čištěné vody a tím pádem také pomáhají přesouvání složek čističů na větší pracovní pole.

Konstrukce: u „Koč.s p.“ jde o prostor vyložený Geo – textilem + navařená fólie tl. min. 1,5 mm. Hloubka kolem 50 cm. Vysoké břehy zde nejsou potřeba, jen fólie bývá o 10 cm výš nad kameny pro potřebu zaplavení. Vlastní přepážky jsou pevně navařeny v bocích, aby nedocházelo k obtoku, ale jen k podtoku a nadtoku. Obrázek přiložen. Tím vlastně nutíme vodu pracovat podle našeho scénáře. Rourys použít s gumovým těsněním o prům. 110 mm. Do koncových částí navrtat otvory 5 – 8 mm pro plynulejší rozvod přítokové špinavé vody. Všechny rozvody obsypat hrubším, nerozpadajícím se kamenivem. Na výtokové straně postupovat stejně. Vyústění do sběrné šachty s řetízkovou regulací odtoku. Obr. č. 8

Obr. č. 8 – čistička + přepážky

 

 


Důležité: zakončení se provádí zahnutím 20 cm fólie pod úhlem 55 0 a přihrnutím hlínou. Klidně fólii pojistěte delším hřebíkem. Zanedlouho zrezaví a bude držet jako čert. Obr. č. 9

 


Obr. č. 9 – ukončení fólie

 

Průtok: při šířce 1 m a délce 2 – 3 m je příjemná průchodnost v objemu kolem 4 m3 za hodinu. Při požadavku na větší průtok zauvažujme nad delší a širší „Koč. s p.“. Při stávajících rozměrech 1 x 3 m voda o větším objemu jen profrčí a účinek je . . . .. Mikrobi určitě budou pracovat, jenže jim vlastně potrava uplave.
Kamenivo: kolem přepážek je navrstvena hrubší zrnitost tak, aby mohla voda lépe protékat a roznášet tak sedimenty dále ke kořenům. Dbejte, aby nedošlo k zanesení průtoků . Používat pouze nerozpustnou drenáž. Jestli jsou to oblázky, drcený kámen anebo umělá náhrada je v podstatě jedno. Pokud sledujete cenu, pak dopravné a průzkum okolních lomů vítězí.
Úvaha: baktérie které žijí v „Koč.s p.“ žádají pro svůj život více místa na přežití. U hladkých oválných kamenů,( křemen) není povrch tak uzpůsoben k jejich uchycení. Naopak u drceného kamene je povrch mnohem větší a také rozmanitější pro bydlení baktérií. Lépe se s ním pracuje, protože po sobě neklouže.
Varování: nepoužívejte jako filtrační medium písek „potěrák“. Je příliš jemný. Dost zahnívá a rostliny zas tak nadšené nejsou. Po čase se písek natolik zhutní, že je tvrdý a nepropustný a voda tak teče jen po povrchu. Vyplavují se nejjemnější částice písku. Ty cestují dále po proudu, kde nejsou vůbec žádány a zanášejí odtok.
Osázení: osazení proveďte podle obrázku. Mějte stále na paměti ,že kořeny jsou ta pracující většina. Kamenivo je opora pro rostlinu a ještě se v něm zadržují nečistoty. „Koč.s p.“ je nejpoužívanější při filtraci u domácích jezírek, proto dbejte na estetiku výsadby. Kosatce které kvetou snad nemají konkurenci. Při plánování myslete na výškový nárust rostlin. Přece nechcete mít na zahradě vysokou obludu z rákosu. Obr. č. 10

Obr. č. 10 – výsadba rostlin

 

Zapamatovat: kořeny, kořeny a zase kořeny. Nejspolehlivější dělňasi. Dodávají svým prostřednictvím do aerobní zóny spoustu O2 a tím rozkládají, na co přijdou. Podle obrázku jistě pochopíte, oč jde. Na dlouhé chemické vzorce jsou jiní kabrňáci. Tady pracuje pouze kouzelná příroda.

 


Obr. č. 11 – činnost kořenů + nadzemní části

 


Důležité: dbát na 100% neprůsakovost izolace a průchodek kolem rour. Řekne se drobnost, ale pokud se ztrácí voda, přítok je viditelný a žádná čistá voda nevytéká, může dojít k nekontrolovanému vyschnutí a následnému úhynu zeleně. Pečlivost se vyplatí.

Nápad + přání

vše, co je zde popsané, funguje i v provizorních podmínkách.Taková stará vana zapuštěná do země přinese velmi podobný výsledek a hned jste blíže přírodě. Nebojte se jít do neznáma!!

Hodnocení: Ideální do zahrady a k rodinným domkům, jako nedílná součást filtrace jezírek osázených jak rybami, tak koupacích biotopů.
 

Vyhledávání

Kontakt

Rojal - Jezírka Kostelec Okrajová 477 Zlín-Kostelec 76314 Mapu najdete v sekci O nás 736 759 280